Past Masters

D.C. Cregier Lodge #81 is greatful for the service of the Past Masters in all of the Lodges that currently make up our Lodge.

D.C. Cregier #81 Vitruvius #81 D.C. Cregier/
Cregier-Portage #643
Portage Park #1002
2019- Mike Teramani
2018 Mike Sapayan
2016-2017 Scott Dueball
2015 Dennis Ross
2014 Scott Kendall
2012-2013 Joshua Seigal
2010-2011 Mike Murphy
2008-2009 Scott Tipsword
2006-2007 Don Lane
2004-2005 Tom Palella
2001-2003 Scott Kendall
2000 Tom Palella
1999 Martin Reading
1998 Jeff Gantz
1997 Miguel Cua
1996 Dennis Ross
1994-1995 Gail Adkins, PDDGM
1993 Martin Gossen
1992 Dennis Ross
1991 Ronald LeJeune
1990 John Merholtz
1989 Steve Shapiro
1988 Ronald McAllister
1987 Guadalupe Cantu
1986 Art Knigge
1985 Charles Keppel
1984 Allen Coleman
1983 Howard Blair
1982 Ronald Miller
1981 Earl Montie
1979-1980 Carl Schmitz Guadalupe Cantu
1978 Ron Reading Allen Coleman
1977 Rob Buerger Willard Hurley
1976 Bobby Richardson John Thompson
1975 Ronald Nelson Anthony Kantzavellas
1974 Ahmad Yabroudi Frank Serwe
1973 Robert Benedict Howard Huffman
1972 A. Glen Oaks Edward Arnold Bruce Smith
1971 C.W. Hartman George Smith Oscar Sager
1970 C.W. Hartman Arnold Nelson Oswald Thompson
1969 Ahmad Yabroudi Clarence Trapp Fred Jernt, Sr
1968 C.R. Lively George Smith Charles Vlas
1967 C.R. Lively Earl Palmer Arthur Voelker
1966 P.L. Coan Earl Palmer Erwin Macey
1965 W.L. Lischett Oather Polsgrove, PDDGM? Joe Houchard
1964 D. Paisley Fred Groh Robert Duncan
1963 W.F. Lischett Donald Barton Anton Tichy
1962 J. Weider Keith McClain Charles Simon
1961 H.F. Stopa Clarence Boettcher Charles Vlas
1960 C.H. Wieder George Sorenson Robert Von Werder
1959 H. Lloyd Kelm Russell Hansen Norman Morse
1958 A. Stavros Hugo Genge Anton Schamber
1957 E. Welflin Oather Polsgrove, PDDGM? Harry Thompson Jr.
1956 A. Stavros Robert Prussel Clarence McNanly
1955 E. Stavros August Matthies John Yonker
1954 M.C. Balling Fred Church Rafe Stucke
1953 L Gieske Leroy Betz Eugene Hampton
1952 E.F. Weckerly Berwyn Wohld Albert Anderson
1951 W.F. Laurance Harold Crown Norman Morse
1950 R.. Lesch Edward Willey Ernest Kruse
1949 R.B. Hallen Karl Toelcke Carl Schrader
1948 H. Lloyd Helm Ludwig Lehmonn Eldred Wilson
1947 R. Gilman DeForest Muster Sigurd Okerblom
1946 R.B. Hallen Eric Tressing Ernest Kruse
1945 C. Wieder Leo Newman Arthur Okerblom
1944 A.W. Laurance Ross Norris Carl Schrader
1943 H.J. Forke John Klunder Fred Brockhoff
1942 J.H. Forke Fred Polsgrove Oscar F.H. Von Werder
1941 A.C. Fallscher Frank Koepke Edward Pink
1940 S. Sprague Arthur Peterson Arthur Engelskirchen
1939 W.R. Herrick Norbert Shultz Albert Leslie Malik
1938 E.H. Wesolech Louis Fredericks Alber Hooper
1937 C. Wieder Walter Trempel Lyle Bollinger
1936 A. Mayer Harry Haller Walter Ruck
1935 T. Pieper George Haas Martin Ruck
1934 J. Ehlers Henry Hein Lancelot Thompson
1933 E. Johnson William Meyer George Graham
1932 F. Utpadel William Thon Charles Schabes
1931 W. Pieper George Dubois John Hagemann
1930 A. Utpadel Aug. C Becker Arthur Strasser
1929 C. Hofmeier Hugo Loewe Otto Hanson
1928 E.E. Gieske Alfred Hinkelman Edward Rabe
1927 Wallace Mayer Frank Matthies John McCosh
1926 A. Utpadel Edward Wittman Albert Hanke
1925 E. Geest Henry Petersen Charles Warner Howe
1924 A. Wolf Edward Wittman Edward Fairbrother
1923 W.G. Gemmill Claude Hayward Charles Trick
1922 L. Jordan Anthony Sigmund Fred Wahlfert
1921 O. Utpadel Robert Mortensen Harry Dinkleman
1920 J. Schwingle Emel Hartman Arthur Kuester
1919 E.H. Forke George Vetter Charles Atchison
1918 E.H. Forke Amandus Thielberg Arthur Lambrecht
1917 A. Grenning Christ Orbesen Joseph Frey
1916 W.A. Beaver William Becker George Roarty
1915 A. Mueller George Dierssen
1914 Harry Smale
1913 G. Olson Gerhard Davidson
1912 G. Schik Albert Betz
1911 T. Rugen Hermann Perl
1910 A. Melger Nicholas Heinsen
1909 A. Melger Charles Bastgen
1908 E.H. Mason Claude Fitch
1907 E.H. Mason Otto Arnemann
1906 E.H. Mason William Fredricks
1905 E.H. Mason Richard Hansen
1904 E.H. Mason Elmer Duensing
1903 T. Keats J. Otto Glaman
1902 T. Keats Otto Hartwig
1901 F.R. Pfiefer John Elliot
1900 J. Hausam S. Arthur Walther
1899 J. Hausam George Strecker
1898 J. Hausam William Crear
1897 T. Keats William Crear
1896 T. Keats Rheinhold Zimmerman
1895 T. Keats Rheinhold Zimmerman
1894 T. Keats Moritz Wolf
1893 T. Keats Thomas Cunningham
1892 T. Keats Thomas Cunningham
1891 T. Keats
1890 J.A. Mason John Burgmeister
1889 J.A. Mason James Keats
1888 J.A. Mason James Keats
1887 T. Keats James Keats
1886 T. Keats James Keats
1885 F.R. Pfiefer Charles Sittig
1884 A.W. Peet Charles SIttig
1883 E.H. Winchell Charles Sittig
1882 A.W. Peet Fredrick Handrup
1881 A.W. Peet James Keats
1880 A.W. Peet George Rittmiller
1879 E.H. Winchell James Keats
1878 A.W. Peet James Keats
1877 A.W. Peet James Keats
1876 E.H. Winchell Henry Munsterman
1875 E.H. Winchell Henry Munsterman
1874 J.A. Mason Henry Munsterman
1873 J.A. Mason C.H. Plautz
1872 J.E. Ballard John Vant Woud
1871 J.D. Beach John Vant Woud
1870 W. Winchell Thomas Thombs
1869 W. Winchell Thomas Thombs
1868 W. Winchell
1867 W. Winchell
1866 W. Winchell
1865 W. Winchell
1864 W. Winchell
1863 W. Winchell
1862 W. Winchell
1861 W. Winchell
1860 W. Winchell
1859 W. Winchell
1858 W. Winchell
1857 W. Winchell
1856 W. Winchell
1855 W. Winchell
1854 W. Winchell
1853 W. Winchell
1852 W. Winchell
1851 W.H. Davis
1850 W.H. Davis
1849 W.H. Davis